Kiedy ocieplać dom? Dowiedz się, jaka pora roku jest najlepsza na układanie gotowych systemów ociepleń

Kiedy ocieplać dom? Dowiedz się, jaka pora roku jest najlepsza na układanie gotowych systemów ociepleń

Temat ocieplenia domu pojawia się zawsze w kontekście zimowych chłodów i tego, by zabezpieczyć dom przed stratą ciepła. To jednak nie oznacza, że właśnie późna jesień czy nawet zima to idealne pory roku, aby montować systemy ociepleń budynków. W takim razie, kiedy najlepiej ocieplać dom? Spróbujemy razem znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki jest zakres temperatur powietrza dla montażu systemu ocieplenia,
  • co zrobić, aby montować ocieplenie domu zimą,
  • w jaki sposób upały mogą wpłynąć na trwałość ocieplenia domu.

Ocieplenie domu polega na montażu nie tylko płyt z wełny mineralnej czy styropianu, ale też kilku bardzo ważnych dla trwałości i efektywności izolacji materiałów. To dokładnie montaż warstwy zbrojonej, środka gruntującego oraz tynku, które razem tworzą gotowe systemy ociepleń. Każdy z tych produktów ma określone zadanie, ale przede wszystkim potrzebuje też odpowiednich warunków w trakcie ich aplikacji czy wysychania.

Systemy ociepleń budynków – jaka jest optymalna temperatura na ich montaż?

Większość dostępnych na rynku systemów można montować, gdy temperatura otoczenia mieści się w przedziale od 5 do 25℃. To bardzo duży zakres, przez co w teorii wydaje się oczywiste, że ocieplenie domu można montować przez cały rok. Z jednej strony zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a temperatura powietrza rzadko kiedy spada poniżej 0℃. Z drugiej – nawet w trakcie upalnych dni temperatura rano czy wieczorem nie osiąga jeszcze wartości 25℃.

Czy to w rzeczywistości takie łatwe? Nie do końca. Taka generalizacja – zwłaszcza jeśli nie jest się dobrze przygotowanym na możliwy spadek lub gwałtowny wzrost temperatury – może sprawić, że system będzie nieprawidłowo wysychał.

Dlaczego warto uważać na ocieplenie domu zimą?

To fakt, że zimy w Polsce są coraz łagodniejsze. Dni, w których temperatura spada poniżej
-10, a nawet 0℃ można niemal policzyć na palcach jednej ręki. Taka sytuacja kusi wielu inwestorów, aby ocieplać dom późną jesienią, a nawet zimą. Zwłaszcza jeśli termin zakończenia robót budowlanych jest coraz bliżej, a odwlekanie prac może wiązać się z wysokimi kosztami.

Przy ocieplaniu domu zimą warto uważać na:

  • temperaturę wody używanej przy montażu systemów. Woda potrzebna do rozrobienia produktów nie może być chłodniejsza niż 5°C, ponieważ może stworzyć złą mieszankę;
  • poranne i nocne przymrozki. Nawet jeśli w ciągu dnia temperatura rośnie powyżej 5℃, w nocy może spaść poniżej zera. Nocne przymrozki mogą wpłynąć na proces wiązania się materiałów (zazwyczaj zaprawy potrzebują przynajmniej 48 godzin na związanie) i sprawić, że system przestanie spełniać swoje zdanie.

Jeśli jednak bardzo Ci zależy na ociepleniu domu zimą, zwracaj uwagę na rozwiązania i systemy, które pozwolą Ci ocieplać dom np. w grudniu czy w styczniu. To m.in. produkty Caparol SPRINTER na wilgotną i chłodną porę roku. Znajdujący się w nich dodatek przyspieszający wiązanie sprawia, że zależnie od pogody, już po 6-8 godzinach powierzchnia staje się odporna na deszcz czy mróz. Przy sprzyjającej zimowej pogodzie możesz więc w ciągu dnia otrzymać ocieplenie, którego wierzchnia warstwa jest odporna na warunki otoczenia.

System ocieplenia a upały – co warto o tym wiedzieć?

Dlaczego przy ocieplaniu domu warto uważać na temperatury przekraczające 25℃? W trakcie upałów nie tylko jakość pracy jest dużo gorsza, ale też same materiały nie zachowują się tak, jak powinny. Pod wpływem bardzo wysokich temperatur, a także bezpośredniego oddziaływania na ścianę promieni słonecznych:

  • nieprzykryte warstwą zbrojoną płyty z grafitowego styropianu zmieniają swój pierwotny wymiar, przez co tworzą się szpary pomiędzy poszczególnymi płytami,
  • woda z klejów, tynków i zapraw odparowuje zbyt szybko, co zaburza proces wiązania tych materiałów – powstaje nadmierne naprężenie i kurczenie się materiału, co prowadzi do powstawania rys i pęknięć.

W efekcie zostają zaburzone parametry wpływające na trwałość produktu – wytrzymałość, nasiąkliwość oraz przyczepność do podłoża.

Uważaj zwłaszcza na kleje i zaprawy do mocowania termoizolacji i warstw zbrojonych. Są one bowiem nakładane cienką warstwą, co przekłada się na szybkie nagrzewanie i odparowywanie wody niezbędnej w procesie wiązania.

Co więc zrobić w sytuacji, gdy chcesz ocieplać dom latem i obawiasz się upałów? Przede wszystkim osłaniaj ściany za pomocą specjalnych siatek, które ograniczają nasłonecznienie. Zwróć też uwagę, żeby ściana, na której pracujesz, nie była zbyt nagrzana (nie powinna przekraczać 30℃). Przechowuj materiały w zacienionych miejscach oraz nie używaj rozgrzanej wody do rozrabiania produktów. Start prac zaplanuj także na wczesny poranek, natomiast w południe zrób przerwę i wróć do montowania systemu wieczorem po wcześniejszym sprawdzeniu temperatury ściany.o

Kiedy ocieplać dom? Najbardziej odpowiednią do tego porą roku pod względem temperatury jest środek lub druga część wiosny. Nie grożą Ci wtedy niespodziewane przymrozki ani upały. Jeśli jednak z różnych względów musisz wykonać ocieplenie wczesną zimą, pamiętaj o stosowaniu odpowiednich produktów, natomiast latem zwróć uwagę na odpowiednie zabezpieczenie powierzchni.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.