nnowacyjny styl we wnętrzach, czyli dzielenie stref w pomieszczeniach

nnowacyjny styl we wnętrzach, czyli dzielenie stref w pomieszczeniach

Organizowanie mieszkania, mniejsza o to o jakim metrażu, wiąże się nie tylko ze sprawami wizualnymi i estetycznymi, lecz także z kwestiami organizacyjnymi. Dzielenie stref we wnętrzach to trend, który architekci wnętrz użytkują przy wielu projektach, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i Ty z nich skorzystał. Alternatyw i sposobów wydzielania stref we wnętrzach jest bardzo wiele i nie zawsze muszą się wiązać z poważnym oraz drogim remontem. W artykule wyszukasz pomysły oraz rozwiązania, które mamy nadzieję, pomogą Ci wydzielić strefy w poszczególnych pomieszczeniach, by żyło Ci się znacznie lepiej oraz wygodniej.

Konwencjonalne wyznaczanie stref w otwartych pomieszczeniach

Urządzając otwarte pomieszczenia, pokoje o większym metrażu, które konsolidują w sobie kilka zależności, to idealny przykład, gdzie odgrodzenie stref jest pewnego rodzaju koniecznością. Strefowe urządzenie otwartej przestrzeni oznacza, że nie musisz stawiać wspomagających ścianek działowych lub odgradzać indywidualnych części. Jeżeli jesteś na etapie planowania wnętrza, to bardzo dobrym sposobem jest wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu przy wykorzystaniu podłogi. To wyjście bardzo często stosowane jest w salonach połączonych z kuchnią oraz jadalnią, jak również w salonach otwartych na przedpokój lub korytarz wejściowy.

Jasna podłoga w mieszkaniu

Wybierając różnorodne warianty podłogi, w zależności od Twojego indywidualnego gustu, możesz sprzymierzyć chociażby płytki podłogowe z panelami podłogowymi – takie rozwiązanie wyraźnie zaznaczy przestrzeń jaką przeznaczasz dla danej strefy. Jest to bardzo designerskie rozwiązanie i uważa się, że to jeden z ciekawszych, nowych trendów we wnętrzach. Takie połączenia różnych rodzajów podłogi, często bardzo kontrastowych pod względem kolorystycznym, przedstawia się bardzo ciekawie, a najlepiej sprawdza się, gdy chcesz odgrodzić strefę wejściową w mieszkaniu. Dla osób, które wolą bardziej stonowane wnętrza polecamy wykorzystanie jednolitej podłogi, a wydzielenie stref można wykonać przy pomocy jej koloru.

Taki umowny podział wnętrza ma bardzo dużą zaletę – nie zamyka otwartej przestrzeni i sprawia, że wnętrze nadal zostaje obszerne. Innym sposobem na umowne wydzielanie stref we wnętrzach jest wykorzystanie koloru ścian. Jeżeli urządzasz mieszkanie, to wyróżnienie poszczególnych stref przy pomocy odmiennych kolorów ścian jest bardzo dobrym pomysłem. Dodatkowo, to sposób, który nie wymaga dużego i kosztownego nakładu pracy, dlatego też w dowolnej chwili możesz wykonać taką zmianę.

Strefy w salonie – na co warto zwrócić uwagę

Wydzielanie stref we wnętrzach to całkiem nowy trend wnętrzarski i jest on odpowiedzią na odcięcie się od zamkniętych przestrzeni na rzecz jasnych i pojemnych mieszkań. Przeważnie urządzając pokój dzienny łączony jest on z kuchnią, jadalnią, korytarzem lub przedpokojem, bądź korytarzem prowadzącym do sypialni. Tak duża ilość różnych stref w jednym pomieszczeniu może być powodem chaosu oraz przytłoczenia, czyli sprzeczność efektu jaki chcesz otrzymać. Wydzielając strefy w salonie warto zwrócić uwagę i określić ich ergonomiczność.

Salon z wyspą

Z reguły są to: strefa wypoczynkowa, strefa jadalniana, strefa przeznaczona do pracy, w niektórych przypadkach również strefa dla dzieci. Rozdzielenie pokoju dziennego od kuchni można dokonać na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywanym pomysłem wśród architektów wnętrz jest ustawienie wyspy kuchennej, która staje się pewnego rodzaju ścianką między pomieszczeniami. Inną inicjatywą, która sprawdzi się w szczególności w mniejszych mieszkaniach, jest odpowiednie ustawienie mebli tapicerowanych. Jeżeli chcesz widocznie oddzielić strefę jadalnianą od strefy wypoczynkowej, to warto ustawić narożnik lub kanapę tak, by kuchnia znajdowała się za plecami. Oczywiście, strefę jadalnianą lub kuchenną możesz oddzielić od strefy wypoczynkowej przy pomocy stołu. Stół to mebel, który jest idealnym i łagodnym przejściem pomiędzy kuchnią, a pokojem dziennym, ponieważ łączy zarówno jedną strefę, jak i drugą. Warto jednak pamiętać, by zachować pewną spójność aranżacyjną, gdyż zbytni eklektyzm w stylach poszczególnych stref może wprowadzić poczucie nieporządku i przytłoczenia. Urządzając pokój dzienny niejednokrotnie, szczególnie od kilku ostatnich lat, zależy nam również na wydzieleniu strefy do pracy. Miejsce pracy w domu warto wydzielić przy pomocy regału na książki lub wysokiego kwietnika.

Strefa wypoczynku i jadalnia

Oprócz tego, jeżeli zdecydowałeś się na jednolitą podłogę na zupełnej powierzchni pomieszczenia, to strefę wypoczynkową zaznaczysz przy wykorzystaniu dywanu do salonu. Trafnie pasujący dywan będzie aranżować miejsce, które wyraźnie będzie zachęcać do wypoczynku i relaksu. Warto również zaznaczyć, że wykorzystanie dywanów w aranżacjach wnętrz, szczególnie w pokojach dziennych, dodaje im przytulności i buduje komfort wypoczynku.

Dywan w mieszkaniu

Parawan jako sposób na wydzielenie przestrzeni

Nie w każdym przypadku istnieje możliwość gry kolorami, odpowiedniego ustawienia mebli lub wykorzystania innych elementów wystroju wnętrza, by wydzielić poszczególne strefy. W takich sytuacjach przydatny będzie parawan. Parawany są bardzo często wykorzystywane w mieszkaniach typu studio oraz w pomieszczeniach o większym metrażu, gdy zależy nam na wyraźnym zaznaczeniu danej strefy. Ich zaletą jest lekkość, mobilność, niewielki rozmiar oraz różnorodność wzorów, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wybrany model do zaplanowanej lub istniejącej już aranżacji. Warto również podkreślić, że parawany występują nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych, w różnych stylistykach, lecz również w różnych rozmiarach. Najczęściej wykorzystywane są parawany jednoczęściowe, trzyczęściowe lub pięcioczęściowe. Parawan doskonale sprawdzi się również w pokoju dziecięcym – jeżeli zależy Ci na wydzieleniu poszczególnych stref dla rodzeństwa bez konieczności generalnego remontu, to to rozwiązanie będzie idealne.

Parawan w salonie

Wydzielanie stref w sypialni

Zaaranżowanie sypialni jest bardzo ważne, ponieważ jest to przestrzeń, która powinna stanowić nasz prywatny azyl. Jednak w niektórych przypadkach jest tak, że ze względu na metraż sypialni można połączyć w niej kilka funkcji jak chociażby strefy relaksu z toaletką lub fotelem do lektury ulubionej książki, bądź strefy, którą będziesz dzielić z dzieckiem. W obu przypadkach warto zaznaczyć daną przestrzeń ponieważ pozytywnie wpłynie to na Twój komfort. Jeżeli chcesz wydzielić przestrzeń prywatną w sypialni, tylko tę, która otacza łóżko, polecamy wykorzystanie dywanu.

Wydzielona strefa w sypialni

Zarówno w tym przypadku, jak podobnie w wydzielaniu stref w salonie, w wyraźny sposób zaznaczysz przestrzeń, która będzie dotyczyć bezpośrednio wypoczynku. Dodatkowym sposobem, który bardzo często wykorzystują projektanci wnętrz, i który jest jednym z nowszych trendów aranżacyjnych, jest ustawienie w nogach łóżka dekoracyjnej ławki. Takie wyraźne odcięcie strefy prywatnej od pozostałej części sypialni wygląda designersko i wprowadza dodatkowe poczucie komfortu i prywatności. Bardzo często zdarza się również tak, że szczególnie po narodzinach, dla naszej własnej wygody, decydujemy się by nasza pociecha miała czasowo łóżeczko w głównej sypialni. Warto oddzielić tę powierzchnia, nawet, jeżeli jest to wybieg jedynie tymczasowe. W tym przypadku warto wykorzystać dodatki takie jak fotel do karmienia lub niewielka, funkcjonalna szafeczka na najpotrzebniejsze akcesoria.

Odpowiednie ustawienie poszczególnych mebli stworzy dodatkową strefę, która nie będzie ingerowała w strefę osobistą. Warto pomyśleć o właściwym podziale mieszkania oraz wydzieleniu konkretnych stref, ponieważ odpowiednia organizacja przestrzeni ma olbrzymi wpływ na to, jak na co dzień funkcjonujemy w mieszkaniu. Oczywiście, jeżeli budujesz dom możesz na etapie planów określić rozmieszczenie pojedynczych pomieszczeń i ich wykorzystanie, jeżeli jednak nabywasz gotowe mieszkanie, bądź chcesz wprowadzić zmiany do tego, w którym już mieszkasz, to mamy nadzieję, że przedstawione sposoby będą dla Ciebie praktyczne.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.