Instalacja elektryczna w nowym domu – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Instalacja elektryczna w nowym domu – wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Projektowanie instalacji elektrycznej, jak również jej wykonanie to zadanie dla elektryka i nie należy się tego podejmować na własną rękę. Budując nowy dom można co najwyżej partycypować w końcowym etapie budowy instalacji elektrycznej, a więc zamontować kontakty czy też włączniki. Poza tym wszystkie prace musi wykonać wykwalifikowany specjalista.

Jak wykonuje się okablowanie w domowej instalacji elektrycznej?

Wykorzystuje się zwykle przewody płaskie, które prowadzone są w bruzdach wyciętych w tynku. Warto wiedzieć, że są one mocowane do ściany uchwytami z tworzywa sztucznego, a gdy są to przewody szerokie, wtedy stosuje się aluminiowe blaszki, które mocowane są do ściany kołkami rozporowymi. Przewody można poprowadzić również w peszlach, czyli szerokich rurkach z tworzywa sztucznego, które umieszcza się w głębokich bruzdach ściennych. To ostatnie rozwiązanie jest droższe od wcześniej wymienionych metod wykonania okablowania.

Układanie instalacji elektrycznej – jak przebiega?

Instalacja elektryczna musi być układana zawsze w odpowiedniej odległości od okien i ścian, zawsze pionowo lub poziomo i nigdy po skosie. Przewody zasilające w pomieszczeniu prowadzone są zwykle od gniazda do gniazda. Ważne by obwód tworzył zamkniętą pętlę i układ pierścieniowy, gdy zostanie przerwana ciągłość w jednym miejscu, to prąd nie zostanie odcięty w żadnym z gniazd. W dużych pomieszczenia często stosuje się dwa oddzielne obwody i przez to wyłączenie jednego i jednych urządzeń nie powoduje wyłączenia innych. Przewody elektryczne łączy się tylko w puszkach instalacyjnych. Do łączenia przewodów należy z kolei używać specjalnych złączek. Nie można ich kłaść poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych ze względu na ryzyko zalania. Ponadto nie mogą się stykać z przewodami gazowymi, a zalecana odległość wynosi minimum 10 cm.

Instalacja elektryczna

Newralgiczne punkty instalacji elektrycznej – co warto wiedzieć?

W miejscach podwyższonej wilgotności, czyli kuchniach, łazienkach, ale i pralniach. Z tego powodu gniazda elektryczne i łączniki w tych pomieszczeniach muszą być bryzgoszczelne. Niezbędne są gniazda i łączniki o klasie szczelności przynajmniej IP 44. W łazienkach nie mogą znajdować się puszki łączeniowe do oświetlenia, a jeśli chce się je zastosować, to muszą być także bryzgoszczelne. Oczywiście nie można zapominać, że pomiędzy wannami czy prysznicami, a urządzeniami elektrycznymi powinny być zachowane odpowiednie odległości. Łączniki sterujące, gdy znajdują się poza łazienką nie muszą być bryzgoszczelne. Baterie łączy się przewodami i uziemia, jeśli rurociągi są metalowe. Gdy instalacja wodociągowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, to baterii się nie uziemia. Obecnie nie uziemia się także wanien, bo rurociągi kanalizacyjne wykonuje się z tworzyw sztucznych. Dzięki temu ogranicza się ryzyko groźnego porażenia prądem.

Jak dopasować gniazdka elektryczne i włączniki do domu?

Każde gniazdo elektryczne można dopasować kolorystycznie i stylistycznie do włącznika. Warto zdecydować się na tę samą serię akcesoriów do instalacji elektrycznej. Warto podkreślić, że zarówno gniazda elektryczne, jak i łączniki mogą być wykonane z mocnego, trwałego tworzywa w wybranym kolorze. Gniazdka elektryczne mogą być pojedyncze, podwójne lub wielokrotne. Oczywiście zastosowanie takich gniazd powinno być ustalone na etapie projektu. Oczywiście na etapie projektu można zaplanować zastosowanie gniazd natynkowych z klapką. Takie rozwiązanie jest praktyczne, gdyż nie trzeba ciągnąć przedłużaczy z domu czy z piwnicy, jeśli dom jest podpiwniczony i w piwnicy rozprowadzona jest instalacja. Można podłączyć np. kosiarkę bezpośrednio do gniazda elektrycznego natynkowego. Kolorystykę gniazda natynkowego można dopasować do elewacji. Z kolei w domu można dobrać gniazda i łączniki do kolorystyki ścian, a nawet dobrać do nich dekoracyjne ramki. Dostępne są modele z uziemieniem i bez uziemienia. W ofercie sklepu elektromag.pl znajdziecie także gniazda komputerowe oraz gniazda RTV. Wszystkie elementy pozwalają na stworzenie i wykończenie instalacji elektrycznej w sposób bezpieczny, ergonomiczny i stylowy.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.