Ukryte zawiasy w oknach – czy warto je wybrać?

Ukryte zawiasy w oknach – czy warto je wybrać?

Potrzeba tworzenia nowoczesnych i estetycznych okien zaowocowała systemem chowanych zawiasów. Stolarka okienna skonstruowana w ten sposób staje się naturalnym wyborem każdego Inwestora, który ceni sobie przywiązanie do najdrobniejszych szczegółów. Czym właściwie są ukryte zawiasy okienne? Czy ich montaż nie ogranicza funkcjonalności skrzydła okiennego? Przekonaj się!

Zawiasy okienne – sposób montażu

W dotychczas produkowanych oknach – drewnianych, PVC i aluminiowych – standardowo stosowano zawiasy okienne w formie odkrytej. Oznacza to, że po zewnętrznej stronie skrzydła umieszczano co najmniej dwa zawiasy przykryte maskownicami w kolorze ościeżnicy. Takie rozwiązanie było naturalnym zabiegiem potrzebnym do zamontowania skrzydła okiennego do futryny. Chociaż użytkownicy przyzwyczaili się do takiego rozwiązania, ma ono sporo wad – od estetycznych po funkcjonalne. Dlatego teraz stosuje się zawiasy ukryte.

Budowa i funkcjonowanie zawiasów zamkniętych

Największą różnicę w obu konstrukcjach widać, gdy przyjrzysz się zamkniętemu oknu. Tradycyjne zawiasy do okien plastikowych w formie odkrytej są widoczne w górnej i dolnej strefie ościeżnicy. Natomiast okna z mocowaniem ukrytym na całym obwodzie ościeżnicy wyglądają jednakowo. Przy zamkniętym skrzydle nie sposób zauważyć, w którym miejscu znajduje się zawias. Zapewnia to bardzo wysoki poziom estetyczny i wpływa na funkcjonowanie samego okna.

Sam sposób działania skrzydła okiennego nie różni się specjalnie od tradycyjnego rozwiązania z mocowaniem zewnętrznym. Takie okno można wyposażyć w:

  • blokadę obracania klamki ze wślizgiem;
  • ograniczniki otwarcia;
  • system mikrowentylacji;
  • zatrzask balkonowy.

Dodatkowo ukryte zawiasy w oknach pozwalają na bardziej płynną regulację uchyłu skrzydła. Standardowa stolarka okienna zapewnia uchył w granicach 7–20 mm, natomiast okno z ukrytym mocowaniem można w ten sposób otworzyć o mniejszy kąt.

Ukryte zawiasy do okien – najważniejsze cechy

Stworzenie okien z ukrytymi zawiasami wiąże się z uzyskaniem wielu zalet. Mają one wpływ nie tylko na aranżację wnętrza, ale przede wszystkim funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz szczelność. Oto niektóre z nich.

Wysoki poziom energooszczędności

Schowane zawiasy okienne zapewniają wyższy komfort cieplny od standardowych produktów. Skąd ten wniosek? Po pierwsze zawias nie wystaje poza konstrukcję skrzydła, przez co unika się tworzenia niekorzystnych mostków termicznych. Po drugie zostaje zachowana pełna ciągłość uszczelki między skrzydłem a futryną. W ten sposób zawias ukryty podnosi szczelność okna i zapewnia mniejsze straty ciepła czy przenikania chłodu do pomieszczenia.

Bezpieczeństwo antywłamaniowe i wytrzymałość

Okna wyposażone w wewnętrzne zawiasy również posiadają cechy antywłamaniowe. Konstruktorzy wykorzystują zaawansowany system ryglowania, którego elementy są równomiernie rozlokowane po całym obwodzie skrzydła. Umiejscowienie zawiasów wewnątrz konstrukcji poprawia bezpieczeństwo całego okna. Poza tym zawiasy do okien w formie chowanej można stosować nie tylko do mniejszych konstrukcji kuchennych czy pokojowych. Zaawansowane niewidoczne zawiasy mogą przenosić obciążenia do 150 kg i zapewniać stabilność dla skrzydła o powierzchni do 3 m2.

Większa stabilność i rzadsze regulacje

Każdy producent okien zaleca stosowanie cyklicznych regulacji. Ma to związek z pracą całego budynku i siłami wpływającymi na okno przy jego otwieraniu i zamykaniu. Jednak okno z ukrytymi zawiasami ma tę przewagę, że jest mniej podatne na zmiany położenia. Oznacza to, że wahania w pozycji skrzydła w futrynie są zdecydowanie mniejsze niż w tradycyjnych oknach z zawiasami widocznymi. To obniża koszty związane z cyklicznym serwisowaniem stolarki okiennej.

Łatwość utrzymania czystości

Ostatnia zaleta ma związek z estetyką. Brak wystających elementów zewnętrznych powoduje, że okno po prostu łatwiej utrzymać w czystości. Wie o tym każdy, kto chciał dokładnie wyczyścić okolice przy zawiasach tradycyjnych. Zawiasy chowane nie sprawiają takich trudności.

Okna plastikowe PCV

Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/okna-pvc/

Czy warto postawić na okna z ukrytymi zawiasami?

To bardzo dobry wybór dla osób ceniących funkcjonalność, estetykę i bezpieczeństwo. Sprawdź dostępne na rynku modele okien z ukrytymi zawiasami i wybierz dla siebie najlepsze!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.