Fasady aluminiowe – czym są

Fasady aluminiowe – czym są

Współczesne trendy w architekturze zmuszają projektantów i deweloperów do poszukiwania bardziej estetycznych i trwałych rozwiązań. W szczególności przedmiotem zainteresowania jest sposób wykonania elewacji w najbardziej znaczących budynkach, jakimi są biurowce, siedziby firm i innych instytucji. Nic więc dziwnego, że coraz większa popularnością cieszą się fasady aluminiowe.

Co to są fasady aluminiowe?

Fasady aluminiowe to nowocześnie wyglądające elementy, dzięki którym konstrukcje wyglądają jak szklane wieżowce – olśniewają w słońcu i przypominają kolorystycznie niebo. Konstrukcje biurowe, obiekty użyteczności publicznej, hotele i ekskluzywne centra handlowe są zazwyczaj wykończone tym materiałem. Fasada aluminiowa jest ceniona nie tylko za swój design, ale także za wytrzymałość i lekkość. Z tego powodu można z nich budować bardzo wysokie, strzeliste konstrukcje. Dobrze funkcjonują również pod względem izolacji akustycznej, więc są dobrą osłoną w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Jak zbudowane są systemy fasadowe?

Fasady aluminiowe często nazywane są fasadami aluminiowo-szklanymi ze względu na fakt, że do ich produkcji wykorzystuje się profile aluminiowe i szkło. Fasady mogą być również produkowane z blachy, choć takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej efektowne. Dzięki temu, że są one produkowane ze specjalnie wzmocnionych profili wewnętrznych, są wytrzymałe i stabilne. Mamy niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o kolorystykę. Profile mogą być pomalowane na dowolny kolor, w zależności od oczekiwań Klienta. Jeśli chcemy dopasować kolor elewacji do przeszkleń, możemy to zrobić poprzez zastosowanie szkła refleksyjnego lub blach lakierowanych. Fasady aluminiowe charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg i wiatr. Dzięki tym właściwościom fasad aluminiowych można projektować budynki energooszczędne o niepowtarzalnym, jak i tradycyjnym wyglądzie. W obecnym budownictwie fasady aluminiowe są często wykorzystywane do izolacji termicznej i akustycznej. Warto podkreślić, że fasady aluminiowe oferują największe możliwości ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia i dymu czy też przenoszenia się ognia na sąsiednie budynki.

Gdzie stosowane są fasady aluminiowe?

Fasady aluminiowe znajdują szerokie zastosowanie m.in. w budynkach biurowych i mieszkalnych, a także w obiektach przemysłowych, oświatowych, służby zdrowia, biurowych, handlowych i usługowych. Konstrukcje aluminiowe dobrze komponują się również z cegłą, dlatego są często stosowane przy konserwacji starych budynków poprzemysłowych i zabytków z cegły.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.