Wprowadzenie do różnych rodzajów cewników: rodzaje cewników i ich przeznaczenie

Wprowadzenie do różnych rodzajów cewników: rodzaje cewników i ich przeznaczenie

Cewnik jest wyrobem medycznym, który służy do wprowadzania leków do ciała pacjenta, lub do odprowadzania płynów z jego organizmu. Może również być stosowany do zapewnienia drenażu, pomiaru ciśnienia i monitorowania stanu pacjenta. Z cewników korzystają szpitale, przychodnie, domy opieki, czasami opieka domowa również wymaga cewnikowania.

Jakie są rodzaje cewników?

Rodzajów cewników jest co najmniej kilka, różnią się one zastosowaniem:

  • Cewnik do pęcherza moczowego jest najbardziej znany, powszechnie stosuje się go w szpitalach. Dzięki niemu możliwe jest odprowadzanie moczu z pęcherza moczowego. Cewnik wprowadzany jest przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, gdzie pozostaje na czas leczenia. Jego użyteczność szczególnie wioczna jest w przypadku zakażeń dróg moczowych. Wyróżnić można cewniki Foleya, Nelatona, Tiemanna, oraz zewnętrzne. Dobrej jakości cewniki Foleya wykonane według specjalnej technologii Bactiguard Infection protection można zakupić na stronie dlapacjenta.pl
  • Cewnik doodbytniczy stosowany jest do wprowadzania płynów do jelita grubego. Często jest pomocny w leczeniu chorób takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna.
  • Cewnik nerkowy – stosowany do drenażu moczu z nerek do worka zbiorczego. Wprowadza się go przez skórę, stosuje się go między innymi w leczeniu kamicy nerkowej.
  • Cewnik do kontrolowanego odsysania górnych dróg oddechowych – używany w przypadku konieczności zapewnienia wentylacji.
  • Cewnik nosowo-żołądkowy wprowadza się przez nos i przełyk do żołądka, służy pobieraniu próbek żołądkowych, odciąganiu płynów, lub do wprowadzania pokarmu i płynów do organizmu pacjenta. Często używany jest w leczeniu wrzodów lub choroby refluksowej.

Celowość stosowania cewników

Stosowanie cewników służy przede wszystkim pacjentom, których stan nie pozwala na samodzielne przyjmowanie leków lub odprowadzanie płynów. To podstawowe czynności, które potrzebne są do leczenia pacjenta, zapobiegając tym samym rozwojowi infekcji. Nie można również zapomnieć o bardzo ważnej funkcji cewników, czyli o możliwości zapewnienia ciągłego drenażu moczu zapobiegając nawrotom zapalenia pęcherza moczowego. Cewniki znajdują również swoje zastosowanie w leczeniu nowotworów, dzięki dożylnym cewnikom centralnym naczyniowym możliwe jest podanie leków w trakcie chemioterapii. 

Bezpieczeństwo podczas stosowania cewników

Cewnik zapewnia nie tylko możliwość leczenia, ale również wygodę oraz komfort dla pacjentów. Istotne jest, by pamiętać o stosowaniu cewników zgodnie z wytycznymi i procedurami medycznymi, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo pacjenta, w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań i wystąpienia groźnych infekcji. Przed wprowadzeniem cewnika należy odpowiednio ocenić stan pacjenta i ustalić, czy jest to najlepsze rozwiązanie. Istotna jest również pielęgnacja cewnika, szczególnie gdy doszło do powstania osadu – kamienia. Dobrym i komfortowym dla pacjenta pomysłem jest stosowanie żelów nawilżających do cewnikowania z lidokainą. Pozwoli to zmniejszyć nieprzyjemne odczucia pacjenta związane z zakładaniem cewnika.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.