Bezpieczne zakupy w czasie pandemii? Wystarczy pilnować kilku zasad

Bezpieczne zakupy w czasie pandemii? Wystarczy pilnować kilku zasad

Zawirowania pandemiczne ostatnich miesięcy objęły wszystkie dziedziny, także centrum handlowe. Warszawa i inne miasta co rusz podlegają kolejnym obostrzeniom lub ich luzowaniu. Czy zakupy w obecnych czasach mogą być bezpieczne? Tak, wystarczy stosować się do kilku zasad.

Ograniczanie zakupów w galeriach handlowych

Lubisz odwiedzać centrum handlowe? Warszawa, Gdańsk czy Poznań to tylko kilka miast na mapie Polski, w których los sklepów wielkopowierzchniowych jest niepewny. Wszystko dlatego, że to miejsce publiczne, w którym jednocześnie potrafi przebywać tysiące osób. Tłok na schodach ruchomych, kolejki przy kasach, wyścig do stanowisk z przeceną lub wyprzedażą są codziennością takich miejsc. Wprowadzony już w ubiegłym roku reżim sanitarny zakłada zmniejszenie liczby osób, przebywających na tej samej powierzchni. Praktyka pokazuje, że klienci potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji.

Zaplanowane zakupy w pojedynkę

Jakie zalecenia proponuje się sprzedającym i kupującym? Ci pierwsi mają obowiązek wywieszać informację o tym, ile osób może jednocześnie przebywać w sklepie. Klienci nie muszą wiedzieć, jakie limity obowiązują na konkretnej przestrzeni. Odwiedzającym z kolei poleca się, aby tymczasowo zrezygnowali z rodzinnych wypraw do centrum handlowego w Warszawie czy innym mieście. Najlepiej zaplanować takie wyjście w pojedynkę i trzymać się wytyczonego planu. Chcesz mieć pewność, że to bezpieczna opcja? Duże sklepy mają wielką przestrzeń i wysoki sufit. Są sukcesywnie wentylowane, co skutecznie utrudnia aktywność wirusom różnego typu.

Uważaj na wspólne powierzchnie

Podczas pobytu w centrum handlowym w Warszawie należy zasłaniać nos i usta. Równie ważna jest też higiena dłoni. Staraj się nie dotykać tych powierzchni, które służą wszystkim. To przede wszystkim klamki, poręcze, przyciski. Jeśli nie da się tego uniknąć, zdezynfekuj dłonie. Pojemniki z odpowiednimi płynami są rozstawione w wielu widocznych miejscach. Większość działa bezdotykowo. Robisz zakupy? Załóż rękawiczki jednorazowe lub foliowe. Znajdziesz je w każdym sklepie. Niektóre z nich wręcz zachęcają do sięgania po nie. Ponieważ koronawirus utrzymuje się na różnych powierzchniach, lepiej nie korzystać z dostępnych ławek.

Bezpieczna płatność bezgotówkowa

Pandemia przekonała wiele osób do częstszego, wręcz regularnego płacenia kartami kredytowymi. Ten typ płatności poleca również każde centrum handlowe. Warszawa i inne miasta od lat ułatwiają klientom transakcje bezgotówkowe. Banknoty już dawno uchodziły za siedlisko bakterii. Obecnie dodatkowo mogą się na nich znajdować koronawirusy. Nie masz przy sobie karty i chcesz zapłacić gotówką? Zdezynfekuj ręce preparatami na bazie alkoholu. Najczęściej znajdziesz je przy kasach, wejściu do sklepu, przy toaletach. Dobrym pomysłem jest także noszenie przy sobie własnego płynu lub żelu antybakteryjnego.

Pandemia to zjawisko przejściowe. Zmusza do wielu kompromisów, ale w trosce o zdrowie klientów.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.