Farbowanie włosów w ciąży – czy to bezpieczne? Jakie produkty wybrać?

Farbowanie włosów w ciąży – czy to bezpieczne? Jakie produkty wybrać?

W ciąży wskazana jest szczególna ostrożność przy planowaniu wszelkiego rodzaju zabiegów, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Rozwijające się w łonie matki dziecko jest szczególnie wrażliwe na różne toksyczne substancje, które mogą przedostać się do krwioobiegu. Czy farba do włosów należy do szkodliwych produktów i czy ciąża jest przeciwwskazaniem do koloryzacji? Niekoniecznie!

Czy można farbować włosy w ciąży?

To zupełnie naturalne, że panie spodziewające się dziecka, obawiają się korzystania z silnych kosmetyków, które mogą wpłynąć na rozwijające się maleństwo. Lata temu utarło się przeświadczenie, że kobiety w ciąży nie powinny farbować włosów w tym szczególnym czasie. Wszystko przez fakt, że kiedyś farby były pełne szkodliwych substancji, w tym przede wszystkim amoniaku, którego warto się wystrzegać nie tylko w ciąży.

Czy można farbować włosy w ciąży farbą bez amoniaku? Oczywiście! Aktualnie tego typu produkty do koloryzacji włosów nie zawierają żadnych składników, które mogłyby osłabić zdrowie młodej mamy bądź zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

To, o czym warto pamiętać, to odpowiednie wentylacja pomieszczenia, w którym przeprowadza się zabieg. Kobiety w ciąży są szczególnie wrażliwe na silne zapachy, a opary farb, zwłaszcza wdychane przez dłuższy czas w zamkniętym pomieszczeniu, mogą być szkodliwe, wywoływać zawroty i bóle głowy.

Farbowanie włosów w I trymestrze ciąży

Chociaż nowoczesne farby do włosów są całkowicie bezpieczne, często można spotkać się z opinią, że koloryzacja nie jest wskazana w I trymestrze ciąży. Skąd bierze się taki pogląd? Wynika on z faktu, że płód w I trymestrze jest szczególnie wrażliwy i podatny na działanie różnych substancji.

Składniki zawarte w farbach do włosów nie przenikają do krwioobiegu, dlatego nie zagrażają dziecku na żadnym etapie ciąży. Ze względu na delikatność ciąży w jej początkowych etapach wiele pań decyduje się jednak na przełożenie koloryzacji profilaktycznie.

Przystępując do farbowania włosów na początku ciąży, warto wiedzieć, że przez prawdziwą burzę hormonalną zachodzącą wówczas w organizmie kobiety koloryzacja może przynosić różne, czasem niepożądane efekty. Przez wpływ hormonów włosy mogą w specyficzny sposób reagować na składniki obecne w produktach do koloryzacji. Jeśli więc chcesz być pewna uzyskanego koloru, przełożenie zabiegu na dalsze etapy ciąży może okazać się dobrym pomysłem, i to nie tylko ze względu na bezpieczeństwo się dziecka.

Jakie produkty do koloryzacji są bezpieczne w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży i planujesz farbowanie włosów, zwróć szczególną uwagę na wybierane produkty i ich skład. Przede wszystkim pamiętaj, by używane farby były pozbawione dodatku szkodliwego amoniaku. Takie produkty na szczęście prawie nie pojawiają się już dziś na sklepowych półkach.

Przymierzając się do koloryzacji włosów w ciąży, warto rozważyć zamianę trwałej farby na delikatniejsze produkty takie jak tonery. Taki wybór może być pokierowany nie tylko bezpieczeństwem dziecka, na które farby nie mają większego wpływu. Włosy w ciąży mogą być osłabione, ponieważ maleństwo potrzebuje wielu składników odżywczych, które pobiera z organizmu matki. Jeśli zauważasz, że Twoje włosy stały się suche, łamliwe i wypadają w nadmiernych ilościach, nie obciążaj ich dodatkowo trwałymi farbami. Tonery i lekkie kremy koloryzujące działają z zewnątrz, dzięki czemu nie osłabiają włosów, a mogą nawet dodać im nieco zdrowego połysku.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.