Jak rozpoznać kaszel palacza? Nebulizacja kontra dym papierosowy

Jak rozpoznać kaszel palacza? Nebulizacja kontra dym papierosowy

Najczęściej kaszel jest objawem odruchowym. W kontakcie z czynnikiem drażniącym, jakim jest, np. kurz, zaczynamy odruchowo kaszleć. Jest to naturalna reakcja organizmu, który stara się wyrzucić z siebie intruza. Kiedy jednak do układu oddechowego dostają się inne zanieczyszczenia, kaszel może być znacznie poważniejszą dolegliwością. Tak właśnie jest w kaszlu palacza. Czym on jest? Jak sobie z nim radzić? Rozwiązaniem na przykre i uporczywe dolegliwości towarzyszące kaszlu palacza, pomóc może nebulizator membranowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – czytaj dalej.

O kaszlu palacza

Kaszel palacza to bardzo poważne schorzenie, które może wiązać się z rozwojem groźnych dla życia i zdrowia chorób. Dotyczy najczęściej osób, które przez lata intensywnie palą papierosy bądź inne wyroby tytoniowe. Objawia się odkrztuszaniem wydzieliny, która nie dość, że jest gęsta, to bardzo często przybiera również lepką postać, której ciężko się pozbyć. W jaki sposób powstaje?

Organizm człowieka składa się z wielu różnych dziwactw. Do jednej z nich należy śluz, który występuje naturalnie w małych ilościach właśnie w drogach oddechowych (czyt. płucach). Wydzielina ma za zadanie wchłaniać szkodliwe związki pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Zatrzymane szkodliwe substancje następnie są wyrzucane z organizmu właśnie poprzez odruch kaszlu. Kiedy jednak do płuc dostanie się dużo więcej zanieczyszczeń, może dojść do patologicznego rozrostu gruczołów odpowiedzialnych za produkowanie śluzu. Prowadzi to w konsekwencji do nadprodukcji wydzieliny – taki obraz dotyczy osób palących.

Kaszel, który utrzymuje się tygodniami i ma charakter nieustannie nawracający, może być objawem wielu chorób. Nie zawsze oznacza delikatne podrażnienie błon śluzowych, dlatego, jeżeli palisz, powinieneś być przebadany pod kątem takich chorób, jak:

  • Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP),
  • zapalenie oskrzeli,
  • astma oskrzelowa,
  • gruźlica,
  • nowotwory układu dróg oddechowych.

Bardzo ważna jest również kwestia tego, że nie tylko nałogowiec może doświadczyć kaszlu palacza i związanego z nim ryzyka. Na trudności w oddychaniu są również narażone osoby postronne, czyli bierni palacze. Przebywając w towarzystwie palacza i wdychając szkodliwe związki z dymu tytoniowego, również możesz doświadczyć przewlekłych dolegliwości w drogach oddechowych. Jak zatem radzić sobie z kaszlem palacza?

Nebulizator membranowy – na kaszel palacza, jak znalazł!

Jedną z najskuteczniejszych metod terapii różnych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych, jest nebulizacja. Jest to metoda terapii wziewnej, w której chory przyjmuje substancje lecznicze w formie leczniczej mgiełki (aerozolu). Aby metoda ta była jak najbardziej skuteczna, potrzebny jest nebulizator membranowy. Dlaczego właśnie membranowy?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń do przeprowadzania terapii wziewnych. Są nebulizatory ultradźwiękowe i pneumatyczne (inaczej kompresorowe), ale to właśnie nebulizatory membranowe (inaczej siateczkowe), są jednymi z najbardziej wydajnych urządzeń. Przy ich pomocy można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji.

Urządzenia sprawują się świetnie u pacjentów w każdej grupie wiekowej, dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podawać je osobom starszych i małym dzieciom. Jeżeli więc Ty albo ktoś z Twoich bliskich, zmaga się z uporczywym i gwałtownym kaszlem palacza, to dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie zakup nebulizatora.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.