Jak wybrać dopasowane łóżko piętrowe dla dziecka w 2022?

Jak wybrać dopasowane łóżko piętrowe dla dziecka w 2022?

Łóżko piętrowe to marzenie chyba każdego młodego człowieka. W oczach rodziców bardzo często łóżko piętrowe rozpatrywane jest w kategoriach małego pokoju, w którym trzeba zmieścić dwójkę dzieci lub jedno, ale nie ma miejsca na biurko. Nowoczesne łóżka piętrowe są bardzo funkcjonalne i mają bardzo ciekawy wygląd, więc warto przemyśleć zakup nawet jeżeli mamy duże mieszkanie. W tym tekście postaram się przybliżyć państwu cechy dobrego łóżka piętrowego, które należy mieć na uwadze, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom.

Tworzywo oraz wykonanie

Wybierając łóżko piętrowe dla dziecka bardzo istotne są materiały, z jakich zostało wykonane. Na rynku są dostępne łóżka piętrowe drewniane i metalowe.

Łóżka metalowe cechują się dłuższą trwałością i możliwością przemalowania w momencie zmiany aranżacji pokoju dla dziecka, jednak mało jest dostępnych modeli. Większy wybór jest łóżek drewnianych, które wydają się przytulniejsze w odbiorze jednak z czasem drewno zaczyna skrzypieć, co może irytować. Odpowiedni wybrane łóżko powinno współgrać z pozostałymi meblami w pokoju. Decydując się na wybór warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Oprócz rodzaju tworzywa bardzo ważne jest sprawdzenie czy mebel posiada certyfikaty pozwalające na użytkowanie go przez dzieci.

Kolorystyka

To w jakim kolorze wybierzemy łóżko piętrowe dla naszego dziecka zależy tak naprawdę od naszych upodobań, inwencji i wystroju pokoju. Wiadomo, że jeżeli wszystkie meble mamy w kolorze ecru to nie wstawimy czerwonego łóżka. Na rynku dostępne są łóżka piętrowe w różnych barwach. Dotyczy to głównie łóżek drewnianych, ponieważ metalowe są przeważnie czarne, szare lub białe.

Przy wyborze koloru łóżka piętrowego warto zwrócić również uwagę na płeć dziecka. Jak wiadomo meble mają służyć nam latami, więc lepiej nie kupować różowego łóżka dla małego chłopca, który jak zostanie nastolatkiem to nie będzie chciał w nim spać. 

Rozmiar

Przy wyborze rozmiaru łóżka piętrowego musimy wziąć pod uwagę wzrost dziecka, to jak długo chcielibyśmy, żeby łóżko nam służyło (jak wiadomo teraz nasz 5latek do wysokich nie należy, ale za 10 lat już może się nie zmieścić) i ile osób będzie spało w tym łóżku. Są dostępne klasyczne modele dwuosobowe, ale są również łóżka piętrowe 3 czy 4 – osobowe z rozkładaną antresolą na dole. To jest ważne jeżeli dwójka dzieci miałaby spać razem na dolnym poziomie, lub rodzice chcieliby mieć dziecko blisko siebie.

Dodatkowa funkcjonalność

Wybierając łóżko piętrowe należy zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje mebla. Nie każde modele są wyposażone w skrzynię na pościel. Możemy poszukać opcji ze skrzynią lub dokupić osobno. Niektórzy użytkownicy w ogóle nie decydują się na skrzynię na pościel, ponieważ chowanie pościeli  nie jest koniecznością.

Bardzo ważna z kolei jest barierka chroniąca przed wypadnięciem z łóżka. O ile na górnym poziomie zwykle taka jest, o tyle warto zwrócić uwagę na to, żeby na dole również była, najlepiej z możliwością demontażu kiedy dziecko podrośnie.

Materac

Jednym z istotniejszych elementów łózka jest materac. Odpowiednio dobrany materac wpływa na komfort snu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy m.in. piankowe, kokosowe, lateksowe czy kieszeniowe. Ponadto możemy dostosować twardość materaca do preferencji i potrzeb. Materac powinien być dostosowany do budowy i wagi ciała użytkownika, ponieważ ma to wpływ na późniejsze wady postawy i bóle kręgosłupa.

Wybór łóżka piętrowego dla dziecka nie należy do łatwych. Zanim się na coś zdecydujemy powinniśmy przeanalizować wszystkie najważniejsze kwestie.

Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego Meble Bogart (https://www.meble-bogart.pl/lozko-domek-pietrowe-nemos-certyfikat—sosna–p-51721-1023-1023.html).Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.