Okna pancerne – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Okna pancerne – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Niezwykle solidne, niezawodne i inspirowane militarnym rygorem – okna pancerne są symbolem zaawansowanej technologii idącej w parze z ochroną i bezpieczeństwem. Czym tak dokładnie są okna pancerne i gdzie mogą znaleźć swoje zastosowanie? W tym materiale przyglądamy się temu dość interesującemu tematowi.

Czym jest okno pancerne?

Okna pancerne, znane również jako okna kuloodporne, stanowią wynik doskonałego połączenia inżynierii materiałowej z wynikami badań naukowych dotyczących mechaniki. Wykonane z nakładających się na siebie warstw specjalistycznego szkła hartowanego, które jest dodatkowo wzmocnione specyficznymi polimerami o wysokiej wytrzymałości.

Każda warstwa tych okien składa się na łączną wytrzymałość przeciwdziałającą siłom, które zniszczyłyby tradycyjne okno – w tym takim, jakie generowane są przez energię pocisku wystrzelonego z broni palnej.

Szkło stosowane w oknach pancernych ma zdolność absorbowania, do pewnego stopnia, energii uderzenia i jest w stanie rozpraszać ją pomiędzy kolejnymi warstwami, dzięki czemu zapewnia wszechstronną i ochronę. Pocisk jest w stanie „wbić” się w szybę pancerną, jednak w pewnym jej miejscu się zatrzymuje. W przypadku ostrzału szyby takie mogą oczywiście ulegać już rozbiciu, jednak ich struktura odpryskuje w taki sposób, by ograniczyć ryzyko skaleczenia odłamkami.

Gdzie znajdują zastosowanie okna pancerne?

Chociaż wydaje się, że okna pancerne pozostają ściśle związane z militarnym wykorzystaniem, to tak naprawdę znajdują zastosowanie w bardzo szerokim zakresie.

  1. Budynki użyteczności publicznej

W obiektach użyteczności publicznej, takich jak sądy, ambasady, posterunki policji czy banki, okna pancerne zapewniają znaczącą linię ochrony. Umożliwiają zachowanie prywatności, a jednocześnie odporność na różnego rodzaju zagrożenia.

W takich miejscach, gdzie siłą rzeczy może dochodzić do aktów przemocy czy wandalizmu, solidna zabudowa z przeszkleniem pancernym pozwala uchronić tak ludzi znajdujących w obiekcie, jak i ewentualne mienie wysokiej wartości (w bankach, kantorach i podobnych instytucjach).

  1. Prywatne budynki mieszkalne

Prywatne rezydencje osób, które przez swoją pozycję społeczną lub zawodową są narażone na potencjalne zagrożenia, również często korzystają z zalet okien pancernych. Zapewniają one nie tylko bezpieczeństwo, ale również dodają luksusu i prestiżu.

Wiele czynników może wpływać na decyzję o montażu okien pancernych w domu czy, na przykład, budynku firmowym. Oczywiście, najistotniejszą zaletą tego rozwiązania wykończeniowego jest możliwość zagwarantowania ochrony wysokiej klasy – przede wszystkim mienia, ale i zdrowia oraz życia.

  1. Pojazdy specjalistyczne (pojazdy opancerzone)

Pancernymi oknami mogą zostać zabezpieczone również pojazdy chroniące ważne osoby i transportujące wartościowe przedmioty. Pojazdy opancerzone nie bez powodu zresztą mają taką nazwę.

Tego rodzaju samochód nie mógłby spełniać swej funkcji bez odpowiednio zabezpieczonych okien – w każdym pojeździe konieczne jest ostatecznie wykorzystanie przynajmniej niewielkiego przeszklenia (zapewniającego widoczność dla kierującego), ale dzięki szybom pancernym można zapewnić osobom znajdującym się wewnątrz stosowny poziom ochrony.

  1. Budynki przemysłowe i magazyny

Okna pancerne są także bardzo praktycznym rozwiązaniem na terenach przemysłowych, gdzie konieczne może okazać się zapewnienie odpowiedniego poziomu zabezpieczenia mienia składowanego, chociażby, w magazynach, gdzie ryzyko włamań jest większe.

Również różnego rodzaju zakłady produkcyjne, także działające w branży menniczej czy zbrojeniowej, są zazwyczaj zabezpieczane także za pomocą szyb pancernych (szyb kuloodpornych).

Czy warto zdecydować się na okna pancerne?

Zdecydowanie tak. Choć ich koszt jest wyższy, niż tradycyjnych okien, okna pancerne oferują bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Są one niemal niezniszczalne, oferują doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne oraz zwiększają wartość nieruchomości – są zatem inwestycją na wiele lat.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.