Zalety pomp ciepła

Zalety pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze wymuszające przepływ ciepła z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze. Jest ona bardzo popularnym źródłem ciepła, w dodatku niewymagającym zbyt wiele naszej uwagi. Bardzo dobrze sprawdza się w gotowych domach drewnianych i w budynkach, które nie mają podłączenia do sieci gazowej, a jedynie posiadają przyłącze energetyczne. Jakie są jeszcze zalety użytkowania pompy ciepła?

Wygoda użytkowania

Pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe i zautomatyzowane, nie wymagają transportu i magazynowania, jak w przypadku kotłów gazowych czy olejowych. Obsługa całego urządzenia ogranicza się jedynie do ustawienia optymalnych temperatur w pomieszczeniu i wody użytkowej. Temperatury te w łatwy sposób można oczywiście zmieniać. Pompa ciepła wyposażona jest w cyfrowy wyświetlacz, który powiadamia nas o operacjach, jakie wykonuje urządzenie oraz pozwala sprawdzić ustawienia. Co więcej, nie wymaga komina ani dodatkowego systemu wentylacji.

„Pompy ciepła cechują się dużą elastycznością, jeżeli chodzi o dostosowanie ich do różnych konfiguracji układów grzewczych i układu klimatyzacji. Można je montować w domach drewnianych, które nie mają wydzielonego pomieszczenia na kotłownię. A w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym zapewniają najwyższy możliwy komfort cieplny” – zauważa przedstawiciel firmy ITS z Koszalina, która zajmuje się budową energooszczędnych domów o konstrukcji drewnianej w technologii szkieletowej.

Energooszczędność i niska cena pompy ciepła

Niezwykłą zaletą jest niska cena, nie tylko pompy ciepła, ale i całego systemu wraz z zasobnikiem na CWU. Przy optymalnym dobraniu pompy ciepła w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku, możemy liczyć na niskie rachunki za ogrzewanie – w zależności od ocieplenia domu i zużycia CWU od 140 złotych miesięcznie za centralne ogrzewanie wraz z ciepłą wodą użytkową. Pompa ciepła pobiera mniej energii elektrycznej, średnio o 60 procent w porównaniu do pieca elektrycznego innego typu i jest niezależna od ceny paliw grzewczych, czy warunków technicznych działki. Posiada także wieloletnią żywotność i trwałość sprężarki. Jej okres funkcjonowania szacowany jest na około 100 tysięcy godzin pracy, tj. co najmniej kilkanaście lat. Pompa ciepła to równocześnie bardzo konkurencyjna kosztowo alternatywa dla tradycyjnych pieców.

Ekologia i bezpieczeństwo

Pompa ciepła jest najczęściej stosowana i rekomendowana w gotowych domach drewnianych z uwagi na fakt, że jest to przyjazny dla środowiska oraz tani sposób na ogrzanie domu. Obniża ona emisję dwutlenku węgla o około 20 procent w stosunku do kotłów gazowych oraz umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dużym plusem jest to, że nie emituje szkodliwych spalin, stąd nie ma ryzyka wybuchu czy zaczadzenia. Cała instalacja pompy jest instalacją niskociśnieniową, dlatego uważana jest za bardzo bezpieczną, szczególnie dla domowników. Pompa ciepła pracuje bardzo cicho i jest zgodna z ekologią domu. To z pewnością rozwiązanie grzewcze przyszłości, kiedy to możliwe będzie pozyskiwanie 100% energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i całkowita redukcja emisji dwutlenku węgla CO2.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.