Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny kocioł na pellet?
Nowoczesne kotły pelletowe to idealna alternatywa dla tradycyjnych, nieekologicznych, uciążliwych w obsłudze kotłów zasypowych. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy ich wyborze
Kocioł na pellet to nowoczesne, zautomatyzowane urządzenie, które jest ekologiczne i wygodne w użytkowaniu. Jego obsługa wiąże się z dużo większym komfortem niż kotła zasypowego, a co więcej – na jego zakup i montaż można otrzymać duże dofinansowanie. Co warto wiedzieć przez zakupem pieca kotła pelletowego?
Czym jest pellet?
Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest pellet, a jest to nic innego jak paliwo opałowe w formie granulatu powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych – m.in. wiór i zrębków. Jest wygodny w przechowywaniu i przede wszystkim nie brudzi tak jak paliwa kopalne. Należy do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Ma przy tym wartość opałową taką jak drewno, a do tego niską wilgotność. W czasie spalania powstaje z niego niewielka ilość popiołu, którą na dodatek możemy wykorzystać np. jako nawóz do ogródka.
Kocioł na pellet – wygoda użytkowania przede wszystkim!
Kotły pelletowe są w dużej mierze zautomatyzowane. To oznacza, że ich obsługa sprowadza się do dosypywania paliwa raz na kilka dni, a nie – jak w przypadku kotłów zasypowych – co 24 godziny. Są też niemal bezobsługowe.
Jeśli szczególnie zależy nam na tym by nie poświęcać dużo czasu na ich obsługę warto nabyć kocioł z dodatkowymi funkcjami takimi jak np. system automatycznego czyszczenia oczyszczania rusztu palnika pelletowego. Współczesne kotły na pellet, dzięki specjalnym zapalarkom, samoczynnie rozpalają się paliwo automatycznie gdy pojawi się zapotrzebowanie na ciepło i wygaszają wtedy, gdy po osiągnięciu osiągną daną temperaturę. Istnieją również kotły z systemem automatycznego czyszczenia wymiennika. Można również wybrać kocioł dodatkowo wyposażyć w systemem automatycznego odpopielania. Popiół po spalonym pellecie transportowany jest wówczas do specjalnych zewnętrznych zbiorników dzięki czemu nie trzeba czyścić kotła a jedynie pamiętać o opróżnianiu zbiorników na popiół.
Urządzenia od sprawdzonych producentów są także wyposażone w dwie zapalarki. Gdy jedna się uszkodzi druga zaczyna pracować za nią przez co nie ma konieczności wymiany grzałki w środku srogiej zimy. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje w kotłach alfa ALFA, BETA oraz EPSILON lub beta marki Defro.
Niektóre kotły są też wyposażone w sondę lambda. Wraz z inteligentnym algorytmem optymalizują one proces spalania i zapewniają najwyższą sprawność kotła przy minimalnej emisji spalin.
Piece Kotły na pellet posiadają także współpracują z regulatory regulatorami pokojowe pokojowymi dzięki czemu możemy ustawiać daną temperaturę z w konkretnym pomieszczeniu. Może być też sterowany… przez smartfona!